Aby bolo možné určiť optimálnu dobu opaľovania v soláriu pre daný typ pokožky, je potrebné vedieť, do ktorej kategórie patrí naša pokožka.

Pre každý typ sú odporúčané iné opaľovacie časy a iná periodicita opaľovania. Rozlišujeme 4 základné typy pokožky:

 

Typ I – Keltský typ

Pre tento typ je charakteristická nápadne svetlá pleť. Svetlé prsné bradavky. Ryšavá farba vlasov. Oči majú sivú až svetlomodrú farbu. Typická je pleť posiata pehami. Pre ľudí tohto typu je opaľovanie problém. Ľudia tohto typu sa väčšinou bolestivo spália. Stačí im nato niekedy 5 – 10 minút na Slnku a ich koža nepekne sčervená. Ich pokožka nepigmentuje. Čas prvého opaľovania na slnku 5 minút. Pri tomto type sa neodporúča používať solárium na kozmetické účely.

 

Typ II – Európsky typ so svetlou pleťou

Tento typ charakterizuje trošku tmavšia pleť ako pri I type. Svetlé prsné bradavky. Výskyt pieh na tvári je minimálny. Typické sú blond až hnedé vlasy a modré, sivé, či zelené oči. Ľudí tohto typu opaľuje do červena a skoro stále dochádza k spáleniu pokožky. Majú veľmi citlivú pokožku ale ak ku opaľovaniu pristupujú zodpovedne môžu aj v soláriu nadobudnúť základné bronzové opálenie. Čas prvého opaľovania na slnku sa odporúča 10 – 20 minút.

 

Typ III – Európsky typ s tmavou pleťou

Tento typ je charakteristický pre ľudí so svetlou až svetlohnedou pleťou. Tmavšie prsné bradavky. Na tvári sa nikdy nenachádzajú pehy. Majú tmavo blond až hnedé vlasy a sivé prípadne hnedé oči. Ľudia tohto typu sa opaľujú dobre a obyčajne nemajú s opaľovaním žiadne problémy. Pokiaľ neprekročia opaľovací limit, ich pokožka spravidla ani nezačervená, naopak postupne zhnedne. Netreba zabúdať na používanie solárnej kozmetiky na dosiahnutie a udržanie maximálneho zhnednutia pokožky. Čas prvého opaľovania na slnku 20 – 30 minút.

 

Typ IV – Stredomorský typ

Tento typ má svetlohnedú až hnedú farbu pokožky. Tmavé prsné bradavky. Pehy sa na tvári nenachádzajú. Charakteristické sú tmavohnedé vlasy a hnedé oči. K spáleniu nedochádza. Opálenie je rýchle a hlboké. Pokožka okamžite pigmentuje do hneda. Čas prvého opaľovania na slnku 40 minút.