Stretli ste už niekedy ženu alebo muža, ktorý by v súčasnej dobe povedali, že je oveľa krajšie, keď je človek biely? Každému sa páči bronzová pokožka, aj keď možno neobľubuje opaľovanie. Nemá nato čas alebo ho nebaví hodiny ležať na Slnku a potiť sa. V dnešnej modernej dobe máme k dispozícii Soláriá. Rovnako ako je to s potravinami, ktoré niekto môže jesť, iný na ne môže mať alergiu. Tak isto je to so soláriami pre niekoho sú škodlivé a neodporúčajú sa a druhou skupinou sú ľudia, pre ktorých má solárium mnoho blahodárnych účinkov na ich organizmus.

 

Poďme si to spolu priblížiť.

1. Tehotné ženy by sa mali soláriu vyhýbať. V tehotenstve je vyššia tendencia k depigmentácii ( k tvorbe pigmentových tmavých škvŕn alebo vyblednutých máp na koži). Viete o tom, že v danom období je žena oveľa náchylnejšia na spálenie? A čo je pre budúce mamičky najdôležitejšie. Solárium škodí aj bábätku. Cez kožu môžu ultrafialové lúče obrať bábätko o dôležité vitamíny, ktoré sú potrebné na správny vývin mozgu a nervovej sústavy dieťaťa. 9 mesiacov ubehne ako voda a vy si znova budete môcť vynahradiť mesiace bez opaľovania!

2. Soláriu by sa mali oblúkom vyhýbať aj osoby mladšie ako 18 rokov. Prečo? Pretože do uvedeného veku je koža tenšia a ich organizmus sa stále vyvíja. Nebojte sa ešte budete mať veľmi veľa času na opaľovanie v soláriu! 🙂

3. Ďalšou skupinou ľudí, ktorí by sa mali soláriu vyhnúť sú ľudia s albinizmom a bledým typom pokožky. Ich pokožka je oveľa viac náchylnejšia na spálenie, či starnutie pokožky.

4. Solárium nepripadá do úvahy ani pre osoby, ktoré majú alebo mali v minulosti rakovinu kože alebo ktoré majú predpoklady na vznik rakoviny kože.

5. Opaľovanie v soláriu nie je dobrý nápad ani pre osoby, ktoré majú veľký počet pigmentových škvŕn alebo materských znamienok. Vo všeobecnosti platí, že akékoľvek znamienko je lepšie pred  obytom v soláriu alebo na slnku chrániť ochranným krémom nato určeným.

6. O soláriu by nemali rozmýšľať ani osoby, ktoré sú v lekárskej starostlivosti z dôvodu ochorenia, ktoré súvisí s citlivosťou na svetlo, tiež osoby, ktoré sa ľahko spália pri vystavení slnku a osoby, u ktorých sa v minulosti alebo v detstve vyskytlo bolestivé spálenie pokožky.

7. Do solária s antibiotikami? V žiadnom prípade! Všeobecne platí, že ľudia, ktorí užívajú antibiotiká by sa mali zdržiavať v tieni. Niektoré antibiotiká majú fototoxické vlastnosti, ktoré sú obzvlášť nebezpečné pre naše zdravie v kombinácii s opaľovaním. Medzi príznaky fototoxickej reakcie patrí napríklad: pálenie, svrbenie, pľuzgiere, či zrýchlený tep. Personál v soláriu upozorňuje zákazníkov, že počas užívania antibiotík by sa mali soláriu vyhnúť. Zákazníci by to mali brať naozaj vážne, v opačnom prípade ohrozujú vlastné zdravie.

 

 

Hore vyššie sme si uviedli príklady, kedy sa odporúča soláriu vyhýbať. Na druhej strane pri rozumnom množstve opaľovania má solárium mnoho zdraviu prospešných účinkov na organizmus. Poďme si zhrnúť aj niektoré z nich. 

1. Ultrafialové žiarenie je nevyhnutné pre tvorbu vitamínu D, ktorý je nadmieru potrebný pre náš organizmus.

2. Vedeli ste, že ultrafialové žiarenie upravuje kvalitu krvi a ďalších škodlivých látok v krvi? Tiež aktivizuje biele krvinky, ktoré majú ochrannú funkciu a tým vlastne posilňuje náš imunitný systém.

3. Solárium dokonca v niektorých prípadoch odporúčajú aj kožné doktorky. Pôsobením ultrafialového žiarenia sa dosahujú skvelé výsledky pri liečbe psoriázy, akné a iných kožných ochorení. Solárium dané choroby svojím spôsobom utlmuje a zároveň pomáha liečiť.

4. Väčšina ľudí považuje solárium za formu relaxu. Nie nadarmo sa hovorí, že má opaľovanie v soláriu priaznivý účinok na psychiku človeka. Ultrafialové žiarenie stimuluje tvorbu hormónu šťastia. 🙂

5. Solárium poskytuje iba UV- A a UV- B ( je nevyhnutné pre ľudský organizmus) žiarenie. Čo je najlepšie? Solárium neposkytuje UV- C žiarenie, ktoré je životu nebezpečné.

6. Solárium vás príjemne prehreje, zbaví stresu a únavy a celkovo vás nabije energiou. 

7. Opálenie nadobudnuté v soláriu vytvára prirodzenú ochranu pokožky pred slnkom. Pred pobytom pri mori sa odporúča vytvoriť si základ opálenia v soláriu. Predídete tak možnému spáleniu.

8. A čo je najlepšia vec na soláriu? Stačí sa chodiť pravidelne opaľovať na 10 minút. A nadobudnete krásne bronzové opálenie, kdežto na slnku by ste sa museli škvariť celé hodiny. 🙂